Avgolemono on traditsiooniline Kreeka supp, mis tõlgituna tähendab muna-sidruni segu. Selle imelise supi juured ulatuvad kaugele Kreeka köögi ajalukku ja seda hinnatakse nii kodus kui ka restoranides.
Avgolemono ühendab endas rikkaliku kanapuljongi, värske sidrunimahla ja vahustatud munad, luues supi, mis on ühtaegu kreemjas ja värskendavalt tsitruseline. See on toit, mis sobib ideaalselt nii külmade ilmade soojendajaks kui ka kergeks ja toitvaks lõunasöögiks.
Kui tavaline kanasupp on paljude kultuuride jaoks lohutusroog, siis avgolemono tõstab selle veelgi kõrgemale tasemele tänu oma unikaalsele koostisele ja valmistamismeetodile. See pole lihtsalt kana ja köögiviljadega supp – avgolemono peamine võlu peitub just munade ja sidruni ühendamises. Munakollased, mis on segatud kuuma puljongiga, annavad supile siidise tekstuuri, sidrun aga lisab särtsakust ja värskust. See kombinatsioon muudab supi samaaegselt kreemjaks ja kergeks, pakkudes tasakaalustatud maitset, mis on rikkalik ja samas värskendav.
Suppi valmistatakse tihti riisi või orzoga (väike pastasort, mis meenutab riisi). Mõlemad variandid lisavad tekstuuri ja muudavad supi toitvamaks. Riis annab supile südamlikkust, samas kui orzo küpseb kiiremini ja annab supile veidi kergema konsistentsi.
Avgolemono valmistamisel on mõned võtmetähtsusega sammud, mida tasub järgida. Kõige olulisem on munade temperatuuri tõstmine ehk nn tempereerimine. See tähendab, et kuuma puljongit lisatakse vähehaaval munasegusse, et vältida nende kalgendumist. See on oluline, sest vastasel juhul võid sattuda munapudruliku supi otsa. Kui oled munad korralikult tempereerinud, lisatakse segu ülejäänud supile, luues siidise ja kreemja konsistentsi.
Teine oluline samm on sidrunimahla kasutamine. Värskelt pressitud sidrunimahl annab supile vajaliku särtsu ja tasakaalustab munade kreemisust. Pudelis olev sidrunimahl ei suuda kunagi pakkuda sama värsket maitset, mistõttu tasub alati kasutada värskeid sidruneid.
Kui soovid supile veelgi rikkalikumat maitset, võid lisada supile veidi võid koos oliiviõliga. See muudab puljongi veelgi sametisemaks ja kreemjamaks.
Avgolemono on äärmiselt kohandatav roog. Kuigi traditsiooniliselt kasutatakse kanapuljongit ja kanaliha, võib supi valmistada ka teiste lihadega, näiteks kalkuniga. Kui soovid taimetoitlastele sobivat versiooni, võid kanapuljongi asendada köögiviljapuljongiga ja kasutada taimseid alternatiive, nagu tofu või tempeh.
Võimalik on lisada ka erinevaid maitsetaimi ja vürtse. Näiteks värske till või petersell lisab supile värsket maitset ja toob esile sidruni aroomid. Kui soovid veidi vürtsi, võib lisada veidi musta pipart või isegi pisut tšillipulbrit.
Kui oled suppi ette valmistanud, saad seda hoida külmikus kuni kolm päeva. Tähtis on, et säilitad suppi õhukindlas anumas, et säilitada selle värskus ja maitse. Kui soovid suppi soojendada, tee seda madalal kuumusel pliidil või mikrolaineahjus. On oluline vältida supi keetmist, sest see võib põhjustada munade kalgendumist ja muuta supi konsistentsi.
Kui plaanid suppi kauem säilitada, võid selle ka külmutada. Külmutatud avgolemono säilib kuni kolm kuud, kuid enne serveerimist soovitatakse see sulatada ja soojendada aeglaselt, et säilitada supi tekstuur ja maitse.