Makgeolli ehk Korea riisivein (retsept)

Viimati uuendatud: 08/01/2024
Hinnangud puuduvad

Makgeolli ehk Korea riisivein retsept

Makgeolli on traditsiooniline Korea riisivein (või õlu), mida korealased on valmistanud juba põlvkondade vältel. Riisi kääritatakse, et saada imeline kreemjas jook, mis on lihtsalt nii maitsev – hõrk, magus, hapukas ja vürtsikas, mis sobib fantastiliselt mis tahes korea toiduga.

Makgeolli

Makgeolli on traditsiooniline alkohoolne jook Koreas, mida saadakse riisi ja kääritamise alustoote Nuruk kääritamise teel. Palju aastaid tagasi valmistati seda Koreas pea iga pere poolt kodus, sest seda on üsna lihtne valmistada ja on ka hea toidu kõrvale nautimiseks. Siin on imelihtne makgeolli kodune retsept, mis õpetab teile, kuidas seda kergelt ka oma kodus teha.

Traditsiooniliselt valmistati makgeollit 100% riisist, kuid pärast Korea sõda (1965) kõik muutus, kui toidunappus oli suur üle riigi. Seejärel kasutati riisi asemel nisujahu selle valmistamiseks. Nisujahust tehtud versioonid oli vähem magusamad ja hapukamad. Kuid 90ndate alguses muutus 100% riisist tehtud versioon taaskord väga populaarseks ja on kogunud tuntust nüüd üle maailma.

Nõuanded

Siin on hea makgeolli tegemiseks olulised nipid ja trikid, mida tuleb valmistamisel meeles pidada:

 • Kõige olulisem makgeolli kääritamiseks on toatemperatuur. Ideaalseim vahemik on 18-24 kraadi. Seega olge ettevaatlikud suvel, kui temperatuurid palju tõusevad, siis ei pruugi pruul hea tulla.
 • Aurutage riisi – Kasutage bambusest aurutajat, et riisi aurutada. Aurutatud riis töötab siin kõige paremini, sest on hea, kui riisiterad jäävad terveks ja tugevaks pärast segamist.
 • Kõige parema tulemuse saate magusa kleepuva riisiga. Selles on 100% amülopektiini, mis tähendab et suhkrusisaldus on suurem ja seda saab konverteerida alkoholiks. Samuti saate veidi magusama pruuli.
 • Pärmi lisamine – Kuigi traditsiooniliselt on seda tehtud ilma pärmita, ei ole pärmi lisamisel mingit muret. Pärmi lisamine tõstab pruuli õnnestumise tõenäosust, seega teeb see teie elu kergemaks. Võite seda julgelt lisada.
 • Parim anum riisiveini kääritamiseks on igasugune puhas klaasist või toidukarbi plastikust anum. Kääritamine võib eraldada anumast kemikaale seega kasutage kindlasti plastikut, mis sobib toidu säilitamiseks. Traditsiooniliselt valmistati seda savinõudes.
 • Ärge kasutage kraanivett. Kasutage kindlasti filtreeritud vett või allikavett. Kraanivees olev kloor töötab käärimisprotsessile vastu.
 • Kogu pruuli võib hoiustada külmikus (pärast valmimist) 3-4 kuud, see jätkab käärimist ning tekitab gaasi, seega on oluline iga mõne päeva tagant anuma kaant korraks lahti teha, et gaas välja lasta.

Nuruk

Mis on aga Nuruk? Nuruk on traditsiooniline käärimisprotsessi algataja selles retseptis. Enamasti müüakse seda aasiapärastes poodides graanulitena pakendis. Nuruk sisaldab pärmi, laktooshappe baktereid ja mitmeid ensüüme, mis mõjutavad pruuli maitset. Selles on kõik koostisosad, mida läheb vaja tärklise lagundamiseks, alkoholi tootmiseks ja samas säilitab turvalise käärimiskeskkonna.

Makgeolli ehk Korea riisivein

Traditsiooniline Korea riisivein ehk makgeolli on magus ja kreemine riisist tehtud alkohoolne jook, mida kääritatakse 10-14 päeva toatemperatuuri juures ja sobib ideaalselt maitsvate koreapäraste roogade juurde.
Hinnangud puuduvad
Prindi Pin Kommenteeri
Ettevalmistuse aeg: 3 hours
Küpsetusaeg: 1 hour
Jahtumise aeg10 days
Aeg kokku: 10 days 4 hours
Portsionit: 15
Kalorid: 250kcal

Koostisosad 

 • 1 kg magusat riisi
 • 95 g Nuruk starterit
 • 1 l vett
 • 1 tl pärmi

Soovi korral lahjendamiseks

 • 650 ml vett
 • 2 spl suhkrut

Valmistamine

Riisi ettevalmistus (5h varem)

 1. Valmistage ette kuiv riis. Peske riisi mõned korral külma vee all, kuni pesuvesi on peaaegu selge. Leotage riisi umbes 2 h. Te võite ka kauem leotada, kuid vahetage vett iga 8 h tagant.
 2. Nõrutage riis. Eemaldage kogu vesi.
 3. Kasutage bambusest aurutit ning asetage riis marliriidele. Aurutage 40 minutit või kuni näete, et aurutist enam auru ei tule.
 4. Laotage riis laiali kandikule ja laske sellel jahtuda 2 h.

Anum

 1. Peske sooja vee ja seebiga puhtaks anum, kus soovite käärimist läbi viia. Võite igaks juhuks ka etanooli või viinaga veidi konteinerit loputada. Laske sellel täielikult kuivada.

Nuruki ettevalmistus (1 h varem)

 1. Lisage käärimiseks vajalik vesi konteinerisse. Protsessi soodustamiseks kasutage soojemat vett. Lisage veele Nuruk ja laske sellel 1 h liguneda. Murdke see kätega tükkideks, kui see on suurte tükkidena.

Makgeolli valmistamine

 1. Kui riis on jahtunud, lisage riis Nuruki ja vee segule teie anumas. Riis peaks olema piisavalt kuiv, et terad kergelt üksteisest eralduvad.
 2. Segage käega ettevaatlikult, et kõik oleks ühtlaselt segunenud. Murde suured riisiklombid ja Nuruki tükid käega. Katke konteiner kaanega, nii et see veidi jääb lahtiseks ja asetage see pimedasse kohta 10-14 päevaks toatemperatuuri juurde.
 3. 1-3. päeval hoidke konteineri kaant lahtiselt (see vajab hapnikku) ning segage kaks korda päevas puulusikaga. Alguses ei pruugigi vedelikku olla. Mida päev edasi, seda rohkem vedelikku tekib.
 4. Alates 4. päevast ärge segage ning sulgege kaan täielikult. Jälgige, et temperatuur oleks stabiilne ning käärimine peaks valmis saama umbes 10 päevaga. Selleks et aru saada, kas makgeolli on valmis, jälgige:
  – mullitamise märke enam ei ole
  – 3 selget kihti, kus selge vedelik on keskel, riis on peal ja all.
  – maitske ja nuusutage, maitse peab teie jaoks olema parim. See võiks olla veidike hapukas, magus, kuid sisaldama ka suures osas alkoholi.
 5. Kui käärimine on lõppenud, filtreerige riisivein läbi riide või marli. Jooki võib serveerida ja tarbida koheselt, kuid soovitame säilitada külmikus paar päeva.
 6. Soovi korral võite ka riisiveini lahjendada. Selleks segage veega ning lisage veidi suhkrut. Siis saate joogi, mis on sarnane poes olevatega.

Toitumisalane teave

Kalorid: 250kcalSüsivesikud: 55gValgud: 5gRasvad: 0.5gKüllastunud rasvhapped: 0.1gSool: 9mgPotassium: 77mgKiudained: 1gSugar: 0.2gKaltsium: 22mgRaud: 1mgMagneesium: 18mg

Teie isiklikud märkmed

Proovisite seda retsepti?Märkige @Parimad_Retseptid või lisage tag #parimadretseptid!

Veel retsepte kategoorias - Alkohoolsed joogid ja kokteilid

  Lisa kommentaar

  Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

  Maksimaalne faili üleslaadimise suurus: 10 MB. Saate üles laadida: pilt, video. Pane failid siia

  Populaarsed retseptid:
  Toitumisalane teave
  Kalorid
  250
  % päevasest väärtusest *
  Rasvad
   
  0.5
  g
  1
  %
  Küllastunud rasvhapped
   
  0.1
  g
  1
  %
  Sool
   
  9
  mg
  0
  %
  Potassium
   
  77
  mg
  2
  %
  Süsivesikud
   
  55
  g
  18
  %
  Kiudained
   
  1
  g
  4
  %
  Sugar
   
  0.2
  g
  0
  %
  Valgud
   
  5
  g
  10
  %
  Kaltsium
   
  22
  mg
  2
  %
  Raud
   
  1
  mg
  6
  %
  Magneesium
   
  18
  mg
  5
  %
  * Protsendiline päevane väärtus põhineb 2000 kcal energiakulul. Teie igapäevane väärtus võib olla kõrgem või madalam sõltuvalt teie päevasest kalorite vajadusest.