Limoncello on tuntud Itaalia sidruniliköör, mida valmistatakse sidrunikoorest, kangest alkoholist, veest ja suhkrust.
Selle ajalugu ulatub sajandite taha, kui seda kodus väikestes kogustes valmistasid mungad, nunnad ja pered, et säilitada sidruneid. Kuigi ametlik kaubamärk registreeriti alles 1980ndatel, on likööri valmistamise traditsioon edasi antud põlvest põlve. Klassikaline Limoncello pärineb Sorrento sidrunitest, mis on eriti aromaatsed ja pestitsiidivabad. Kui Sorrento sidrunid pole kättesaadavad, sobivad ka muud kvaliteetsed sidrunid, mis on korralikult puhastatud.
Valmistamise nõuanded
- Parimad sidrunid: Kasutage võimalusel orgaanilisi sidruneid. Sidrunikoort kasutatakse Limoncello põhikomponendina, mistõttu on oluline, et see poleks kaetud pestitsiidide või vahaga.
- Koorimine: Koorige sidrunid ettevaatlikult, kasutades koorijat või riivi, ning vältige valge kihi eemaldamist, kuna see muudab maitse mõruks.
- Infusioon: Sidrunikoored tuleb jätta kangema alkoholi sisse vähemalt kaheks nädalaks, kuid parima tulemuse saavutamiseks võib infusiooni pikendada. Alkohol tõmbab koorest välja eeterlikud õlid, andes liköörile iseloomuliku maitse ja värvi.
- Siirup: Valmistage lihtne siirup suhkrust ja veest, kuid ärge laske sellel keema minna. Lisage infusioon vedelikule, kui see on jahtunud, et säilitada rikkalik kollane värv.
Kuidas serveerida Limoncellot?
Limoncello on traditsiooniliselt digestiiv ehk jook, mida pakutakse pärast sööki seedimise soodustamiseks. Serveerimisel on oluline, et nii Limoncello kui ka klaasid oleksid hästi jahutatud – parim on hoida pudelit sügavkülmas, kuna kõrge alkoholisisalduse tõttu see ei külmu. Lisaks saab Limoncellot kasutada erinevates kokteilides, näiteks lisada mulliveini, segada toonikuga või kasutada magustoitudes, nagu Limoncello kook või kreemidesserdid.
Säilitamine ja hoiustamine
Limoncello säilib tihedalt suletud pudelis külmikus või sügavkülmas kuni kaks aastat. Tänu kõrgele alkoholisisaldusele ja suhkrule on see vastupidav riknemisele. Kui liköör ei ole korralikult suletud või hoitakse kuumas kohas, võib maitse muutuda kibedaks ja värv tuhmiks. Infusiooniprotsessi ajal on oluline jälgida, et ei tekiks hallitust ega kõrvalisi muutusi – kui see juhtub, tuleb liköör ära visata ja valmistusvahendid desinfitseerida.
Näpunäited ja nipid
- Olge valmistamise ajal kannatlikud – infusiooni pikkus mõjutab otseselt lõpptulemust.
- Valige kange alkohol, näiteks Everclear, kuna see tõmbab sidrunikoorest paremini maitseaineid välja.
- Parima kvaliteedi saavutamiseks kasutage värskelt riivitud sidrunikoort ning segage siirup sooja infusiooniga, et saavutada ühtlane ja särav Limoncello.
Limoncello pole lihtsalt jook, vaid kaunis traditsioon, mida saate nautida, jagada ja edasi pärandada!
Koorige sidrunid ja asetage koored suurde klaaspudelisse või purki.
Valage pudelisse viin, katke lõdvalt kinni ja laske 1 nädal toatemperatuuril tõmmata.
Pärast 1 nädalat valage suhkur ja vesi keskmise suurusega kastrulisse ning keetke umbes 15 minutit (NB! Ärge segage.) Seejärel eemaldage siirup tulelt ja laske sel toatemperatuurini jahtuda.
Valage viinasegu siirupi hulka ning segage korralikult läbi. Seejärel sõeluge jook klaaspudelitesse ja sulgege iga pudel korgiga. Laske 2 nädalat toatemperatuuril laagerduda.
Seejärel asetage limoncello sügavkülmikusse ning säilitage seal kuni tarbimiseni.
Serveerige jahutatud pitsides jääkülmalt.
Kalorid: 177kcalSüsivesikud: 30gSool: 1mgKiudained: 3gSugar: 27g