Karamellipuding, tuntud ka kui Crème Caramel, on klassikaline ja siidiselt kreemjas magustoit, mida valmistatakse tavaliselt piima ja munakollaste baasil.
Selle võlu seisneb karamellikihi ning õrna vanillise kastme harmoonias, mis lausa sulab suus. Karamellipuding on eriti populaarne Prantsuse köögis, kuid seda armastatakse üle kogu maailma, nii kodus kui ka restoranides.
Serveerimise Ideed
Traditsiooniliselt serveeritakse karamellipudingut jahutatult, sageli ilma lisanditeta, et esile tuua magustoidu peenet maitsebuketti. Samas sobivad sellele hästi juurde marjad, nagu maasikad, vaarikad ja/või mustikad, mis lisavad värskust ning tasakaalustavad karamelli magusust. Kui soovite midagi krõbedamat, siis proovige lisada näiteks soolakaramelli või õrna biskviiti.
Valmistamisnõuanded
- Õige küpsetusaeg: Ärge küpsetage üle – jälgige, et puding jääks kergelt “võdisev,” kuid siiski püsiks vormis, et vältida tekstuurilt liiga tihket tulemust.
- Karamelli valmistamine: Vältimaks karamelli kristalliseerumist, ärge segage suhkrut pärast selle kuumutamist. Kui karamell kõveneb või muutub valgeks, oli temperatuur liiga madal või segati karamelli liiga palju.
- Kihiline küpsetamine: Kasutage veevanni, et tagada pudingile ühtlane tekstuur.
Õhumullid
Karamellipudingu valmistamisel võivad õhumullid tekkida, kui pudingut on liiga kaua küpsetatud või temperatuur pole olnud ühtlane. Õhumullid ei muuda küll maitset, kuid võivad mõjutada pudingu tekstuuri. Mullide vältimiseks jälgige küpsetusaega täpselt ja kasutage veevanni, et tagada ühtlane kuumus. Võite lasta ka segul enne küpsetamisnõusse valamist mõne minuti seista, et vabaneda pinnale kogunenud mullidest ja saavutada siidiselt sile lõpptulemus.
Säilitamine ja Ettevalmistamine
Karamellipuding on suurepärane valik ettevalmistatud magustoiduna, kuna seda saab külmkapis säilitada 1-2 päeva. Kui valmistate pudingu päev varem, katke see fooliumiga ja hoidke külmikus.
Mida Teha Ülejäänud Munavalgetega?
Karamellipudingu tegemisel jäävad järele munavalged, mida on kerge kasutada erinevates retseptides. Näiteks saate neist valmistada beseesid, õhulist pavlovat või lisada neid omlettidesse. Munavalged säilivad külmkapis suletud anumas kuni viis päeva või külmutatult isegi kauem.
Karamell
Valage suhkur ja vesi väikesesse kastrulisse. Raputage kõigepealt potti, et suhkur oleks vees pooleldi lahustunud. Seejärel laske karamellil keskmisel kuumusel segamata moodustuda. See peaks võtma umbes 10 minutit (hoidke silma peal). Karamell peaks muutuma helepruuniks ning lõhnama karamelliselt.
Segage vaikselt ning oodake, kuni karamell on keskmiselt pruun (liiga hele on liiga magus; liiga tume, see on mõru).
Valage karamell 5-6 ramekinivormi, jälgides, et see kataks vormide põhjad täielikult. Asetage vormid jahtuma, et karamell taheneks.
Vaniljekreem
Kuumutage ahi 170°C (või 150°C ventilaatoriga).
Valage piim keskmise suurusega kastrulisse, lisage pikkupidi pooleks lõigatud vaniljekaun (või vaniljesuhkur) ja kuumutage keemiseni. NB! Ärge laske täitsa keema tõusta.
Tõstke pott tulelt maha, laske piimal veidi jahtuda ning eemaldage vaniljekaun (kraapige seemned välja ja lisage piimale).
Vahustage munad, munakollased ja suhkur keskmise suurusega kausis jõuliselt, kuni helekollaseks vahuks.
Valage juurde soe kuid mitte kuum vanillipiim ja vahustage ettevaatlikult. Jätke minutiks seisma, et vaht väheneks.
Asetage karamelliga täidetud ramekinvormid suuremasse küpsetuspaberiga vooderdatud küpsetusvormi. Valage igasse vormi vaniljekreem, täites selle peaaegu ülaosani.
Asetage küpsetusvorm ahju keskele ja valage vormi sooja-kuuma vett nii, et ramekinivormid oleksid 1/2-2/3 ulatuses vee sees.
Küpsetage umbes 40 minutit, kuni tikk jääb sissetorgates puhtaks. Võtke ahjust ettevaatlikult välja ja laske 10 minutit seista. Seejärel tõstke vormid jahutusrestile. Kui need on jahtunud, asetage pudingid külmkappi ja jahutage vähemalt 2 tundi – ideaalis üleöö.